piątek, 31 października 2014

Zasada nr 35. Zacznij od małych zmian.

Pisałam już o tym nie jeden raz, że zmiana pewnych nawyków żywieniowych, a nie całkowita reorganizacja dotychczasowego odchudzania jest kluczem do sukcesu. Dlaczego? Bo do zmian trzeba dojrzeć, bo do zmian trzeba się PRZYZWYCZAIĆ. Istnieją ludzie, którzy są na tyle zdyscyplinowani, że postanawiając przejść na dietę konsekwentnie się jej trzymają. Być może jest to siła charakteru, być może dotychczasowy styl życia tak ich ukształtował, że każdą decyzję o zmianach wprowadzają w życie ze skutkiem natychmiastowym i w 90% kończy się ona sukcesem. Ja i duża część osób do takiej grupy po prostu nie należę. Rzucając palenie - bo owszem, choć wstyd się przyznać - byłam kiedyś w szponach tego obrzydliwego nałogu - zaczęłam stopniowo ograniczać ilość wypalanych papierosów, aż ich liczba spadła do zera. Było ciężko - kto pali lub palił wie doskonale o czym piszę - ale się udało.
Jak zatem zmieniać swoje nawyki żywieniowe? W jednym z pierwszych wpisów opublikowanych na vitalii pisałam, jak wprowadzając pewne proste zmiany można zaoszczędzić znaczną ilość kilokalorii w ciągu dnia. A co jeśli zmiany te są zbyt duże do wprowadzania na jeden raz? Jeśli nie radzimy sobie z wieloma zmianami na jeden raz?
Zaczynamy od małej dawki samodyscypliny. Jeśli naszym zwyczajem jest popołudniowa kawa z obowiązkowym paskiem czekolady, jemy pół paska. Bardzo ważnym elementem jest schowanie reszty czekolady do lodówki, szafki, czy schowka na słodycze (wiem że są osoby który takowy mają ;-). Gdy najdzie nas ochota na skończenie swojej dotychczasowej standardowej porcji, zastanówmy się najpierw chwilę "czy zjedzenie reszty czekolady coś zmieni? Czy naprawdę poprawi nasz nastrój? Czy nie będziemy mieć raczej wyrzutów, że znów nie kontrolujemy swoich odruchów?". Dalej dopijamy resztę kawy i zajmujemy się czymś, co odciągnie nasze myśli od pokusy. Największym problemem osób nie kontrolujących ilości zjadanych przez siebie niepotrzebnych kcal, jest zbytnie koncentrowanie się na tym fakcie, zbyt duże poświęcanie swojej uwagi jedzeniu lub niejedzeniu. Kolejnego dnia robimy dokładnie to samo. Gdy czekolada już nie stanowi dla nas problemu, odnajdujemy kolejną kwestię wartą zmiany i dokonujemy dokładnie tego samego procesu. Podobnie ma się kwestia wysiłku fizycznego. Nie jesteśmy w stanie zmusić się do codziennych ćwiczeń, nie mamy czasu/pieniędzy/ochoty na siłownię. Metoda? Dojeżdżamy do pracy tramwajem lub autobusem, więc zadanie na najbliższy czas - znane zapewne z wielu poradników - wysiadamy jeden przystanek przed celem. Dajcie sobie miesiąc czasu i dokonajcie pomiarów - chociażby tylko uda. Daję sobie rękę uciąć, że dostrzeżemy jakiekolwiek pozytywne efekty takiego postępowania.
Niektórym może wyda się to zbyt pracochłonne i nie przynoszące efektów natychmiastowych, ale pomyślcie jak dużo czasu zostało przez nas zmarnowane do tej pory od momentu, kiedy po raz pierwszy zadecydowaliśmy, że chcemy schudnąć. Dużo, prawda? :-)

Motywacja na dziś:


niedziela, 12 października 2014

Psychodietetyka - moja nowa przygoda

Rozpoczęłam ostatnio studia podyplomowe z psychodietetyki. Kierunek brzmiący co najmniej intrygująco, aczkolwiek po pierwszych zajęciach mogę stwierdzić, że niezmiernie przydatny w praktyce dietetyka. Co czai się za nazwą psychodietetyki? Ogólnie i najprościej mówiąc - wszystko to, co siedzi w naszej głowie i odpowiedzialne jest za pewne zachowania bądź zaburzenia żywieniowe i to jak fizjologia powiązana jest z psychologią odżywiania.
Co z tego wyjdzie? To się okaże :-)

czwartek, 2 października 2014

Ulubione przepisy dietetyczki: cukinia faszerowana indykiem, kaszą jaglaną i pieczarkami

Składniki na 4 porcje:

  • 4 niewielkie cukinie (1 u mnie po wydrążeniu ważyła 200g)
  • 150g suchej kaszy jaglanej
  • 250g mielonej piersi indyczej
  • 250g pieczarek
  • 1 cebula
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • 1 puszka pomidorów
  • 2 ząbki czosnku
  • 80g sera żołtego
  • Przyprawy: sól, pieprz, bazylia, oregano, tymianek

Cukinię przekroić wzdłuż na pół, wydrążyć łyżką nasiona. Ugotować kaszę jaglaną na wodzie. Na patelni rozgrzać olej, wrzucić pokrojoną w kosteczkę cebulę i zeszklić. Dodać pokrojone w plasterki pieczarki. Kiedy zmiękną i zmniejszą swoją objętość wrzucić przyprawione solą i pieprzem mięso mielone. Gdy mięso się zetnie wrzucić ugotowaną kaszę jaglaną, zamieszać i zalać zblendowanymi pomidorami z puszki. Zagotować, przyprawić solą, pieprzem, bazylią oregano i tymiankiem (lub swoimi innymi ulubionymi ziołami) i 2 przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku. Nakładać farsz do wydrążonych cukinii, następnie posypać startym serem. Zapiekać w 200st przez 25-30min.
Smacznego ;-)

Wartość odżywcza 1 porcji:
Energia: 360 kcal
Białko 27,2 g
Tłuszcz: 11,9 g
Węglowodany: 41,6 g
Cholesterol: 45 mg
Błonnik: 6,2 g