środa, 10 czerwca 2015

Zasada nr 39. Jak ustalać swoje cele?

Przyznaje się bez bicia - blog przez pewien czas został przeze mnie zaniedbany. Dziękuję tym, którzy przez ten czas dzielnie czekali :)



"Kiedy życie domaga się od ciebie zmiany, zastanów się co dokładnie należy zrobić, i bez najmniejszej wątpliwości i bez żadnego oporu odważ się na nią, wiedząc, że każda zmiana zakłada rozwój". Eileen Caddy

Wiedząc co chcesz w życiu osiągnąć, możesz precyzyjnie określić na czym skoncentrować swoją uwagę dzisiaj. Będziesz też w stanie łatwo odróżnić rzeczy ważne od nieważnych, oszczędzając tym samym wiele cennego czasu.
Nie możesz jednak powiedzieć, np. „chcę schudnąć”. Lista życiowych celów, to nie lista życzeń. Ustalanie celów to proces planowania konkretnych kroków, które dzięki ciężkiej pracy i DZIAŁANIU prowadzą stopniowo do osiągnięcia ustalonego celu.

Jak definiować swoje cele?

·         Zacznij od stworzenia ogólnego zarysu swojej przyszłości. Jak chcesz wyglądać? Pamiętaj, na razie nie koncentrujesz się na szczegółach. Tworzysz ogólny obraz.
·         Przejrzyj teraz stworzoną listę. Np. czy rzeczywiście Twoim życiowym marzeniem jest wygląd modelki/modela z wybiegu, noszącego rozmiar XS o niezdrowo wystających kościach? Czy może to chwilowa zachcianka powstała tylko dlatego, że widziałeś/łaś ubranie dobrze wyglądające na tej osobie?
·         Zastanów się także, czy jest to cel, który pochodzi od Ciebie, a nie coś co chciałaby Twoja żona, mąż, rodzice, dzieci, znajomi, pracownicy itd.
·         Wyobraź sobie cel w momencie, kiedy go osiągasz, swoje uczucia, poczuj tą satysfakcję i radość, która Ci towarzyszy. Dla każdego celu, zapisz na kartce odpowiedź na pytanie „Dlaczego chcę osiągnąć ten cel?”

Jak precyzować swoje cele?

Masz już określony swój cel. Teraz skoncentrujemy się na tym jak przenieść go do  codzienności. Dobrze określone i odpowiednio trudne zadania skutkują większą efektywnością niż te „rozmyte” i łatwe. Każdy z celów powinien zatem wykazywać  5 poniżej określonych cech:

1.      Cel powinien być ściśle określony
Cel musi być konkretny, opisujący co dokładnie chcesz osiągnąć i w jaki sposób. Jeśli wymaga to udziału innych osób, miejsc, zdarzeń, należy zawrzeć to w jego opisie.
Dobrze: Do wyjazdu na Kretę z moim partnerem/partnerką chcę schudnąć, poprzez zmniejszenie spożywanych porcji o połowę, eliminację cukru i zwiększenie aktywności fizycznej do ćwiczeń aerobowych 3 razy w tygodniu po 1h.
Źle: Chcę schudnąć w ciągu najbliższych kilku miesięcy

2.      Cel musi być mierzalny
Śledzenie postępów ma dwie zasadnicze zalety: po pierwsze jesteś w stanie określić czy poszczególne etapy planu są realizowane, po drugie wyniki motywują do dalszego działania.
Dobrze: Do wyjazdu na Kretę z moim partnerem/partnerką chcę schudnąć 15 kg, poprzez zmniejszenie spożywanych porcji o połowę, eliminację cukru i zwiększenie aktywności fizycznej do ćwiczeń aerobowych 3 razy w tygodniu po 1h.
Źle: Chcę schudnąć w ciągu najbliższych kilku miesięcy paręnaście kilo

3.      Cel musi być osiągalny
Upewnij się, że Twoje cele nie są z góry skazane na porażkę. Z drugiej strony, cel musi być wyzwaniem, byś się nim nie znudził. „Trudność” celu musi być tak dobrana by motywowała Cię do działania. Zawsze planuj troszkę więcej niż Ci się wydaje, że jesteś w stanie osiągnąć. Im bardziej zaangażujesz się w realizację danego celu, im bardziej sprecyzujesz działania w jego kierunku, tym łatwiejszy się on stanie.
Dobrze: Do wyjazdu na Kretę w sierpniu z moim partnerem/partnerką chcę schudnąć 15 kg, poprzez zmniejszenie spożywanych porcji o połowę, eliminację cukru i zwiększenie aktywności fizycznej do ćwiczeń aerobowych 3 razy w tygodniu po 1h.
Źle: Chcę schudnąć w ciągu najbliższych kilku miesięcy paręnaście kilo, najlepiej więcej niż 2 kilo tygodniowo

4.      Cel musi być istotny
Czy cel jest zgodny z Twoimi wartościami? Czy jesteś w pełni oddany by go osiągnąć? Czy jest on dla Ciebie wystarczająco atrakcyjny?
Dobrze: Do wyjazdu na Kretę w sierpniu z moim partnerem/partnerką chcę schudnąć 15 kg, aby dobrze wyglądać w stroju kąpielowym, czuć się dobrze w swoim ciele oraz poprawić swój stan zdrowia. Osiągnę to poprzez zmniejszenie spożywanych porcji, eliminację cukru i zwiększenie aktywności fizycznej do ćwiczeń aerobowych 3 razy w tygodniu po 1h.
Źle: Chcę schudnąć w ciągu najbliższych kilku miesięcy paręnaście kilo, najlepiej więcej niż 2 kilo tygodniowo, bo tak mi zasugerował mój partner.

5.      Cel musi być terminowy:
Każdy cel, jak i poszczególne kroki do niego prowadzące, musi mieć swoją datę rozpoczęcia i planowaną datę jego osiągnięcia.
Dobrze: Od dzisiaj do wyjazdu na Kretę 15 sierpnia 2015 roku z moim partnerem/partnerką chcę schudnąć 15 kg, aby dobrze wyglądać w stroju kąpielowym, czuć się dobrze w swoim ciele oraz poprawić swój stan zdrowia. Osiągnę to poprzez zmniejszenie spożywanych porcji o połowę, eliminację cukru i zwiększenie aktywności fizycznej do ćwiczeń aerobowych 3 razy w tygodniu po 1h.
Źle: Zaczynając od tego miesiąca, chcę schudnąć w ciągu najbliższych kilku miesięcy paręnaście kilo, najlepiej więcej niż 2 kilo tygodniowo, bo tak mi zasugerował mój partner.

Masz gotowy plan. Wiesz co, kiedy i jak robić. Pozostaje jedna najważniejsza rzecz: AKCJA!


Uważaj by nie stać się niewolnikiem swojej listy celów. Przeglądaj i aktualizuj swój plan działania na bieżąco. Od czasu do czasu przeglądaj cele długoterminowe, modyfikuj je, tak by odzwierciedlały Twoje zmieniające się priorytety, wiedzę i doświadczenie. Pamiętaj, że Twoje cele zmieniają się wraz z Tobą.

Opracowano na postawie: http://www.kierunek-sukces.pl/2009/02/zyciowe-cele-kompletny-poradnik.html